Dünyanın En Büyük El Dokuma Halısı


Dünyanın En Büyük El Dokuma Halısı

Dünyanın en büyük el dokuma halısı İran Saray Divanının emriyle, İran Halı Şirketi (Iran Carpet Company) tarafından Sultan Qaboos Büyük Camii’nin zeminini kaplamak için Muskat şehrinde dokunmuştur.”

Gholam Reza Baghshani, bu projenin yöneticisiydi ve emrindeki 250 yetenekli dokumacı ile birlikte eşi benzeri olmayan ve görkemli halıyı oluşturdular. Bu el dokuması benzersiz halının boyutları 70×60 metre ve kapladığı alan 4343 m2’dir. Cami’nin namaz kılınan bölümünü komple tek parça halı ile kaplanmıştır.

Halının ortasındaki madalyon şekli, İsfahan’daki Sheikh Lutfullah Camii’nin tavan bölümündeki motiften esinlenilerek yapılmıştır. Madalyon, dev halının büyüklüğüne göre ayarlanmıştır. Giderek büyüyen oval motifler, halıya bir kubbe görüntüsü katmıştır ve büyük madalyon motifi bu kubbenin içinde yer almaktadır.

Halı hünerle yapılmış Şah Abbasi bitkisel motifleriyle süslenmiştir ve arabesk (Islimi) desenleri de halıda görülmektedir.

Halının yapımına 1996 yılında başlandı ve halı Aralık 2000 tarihinde Muskat şehrine ulaştırıldı. Döşeme ve bağlama işlemleri 4 ay daha sürdü ve Nisan 2001 tarihinde halı tam anlamıyla hazır duruma geldi. Yeni yapılan Büyük Cami, dev halının döşenmesiyle hazır duruma geldi ve 4 Mayıs 2004 tarihinde İran Sultanı’nın da bulunduğu büyük bir törenle ibadete açıldı.

Büyük Camiyi ziyaret edenler, bu görkemli halı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bu büyük İran halısı, gerçek geleneksel sanatın bir ürünüdür. Bu sanat geçmişten günümüze kaldı ve yaşamaya devam edecek. Bu fenomen her zaman sevilecek ve dünyanın her köşesinde saygı görecektir.

Dünyanın en büyük el dokuma halısının istatistiksel profili:

– Boyut: 70.50×60.90 m.

– Alan: 4343 m2

-Yoğunluk: 40 düğüm (İran düğümü)

– Dokunduğu yer: Nişabur ve Horasan illerinde.

– Dokunma süresi: 3 yıl.

– Atılan düğüm sayısı: 1700 milyon.

– Kullanılan renklerin sayısı: 28 farklı bitkisel bazlı renk.

– Boyama: Ön bükülme sistemi.

– Atkı ve çözgüler: Saf pamuk ipliği.

– Hav: Kaliteli yün.

– Dizayn: Merkez madalyon: Sheikh Lutfullah Camii’nin iç kubbesinden ilham alınarak dizayn edilmiştir.

Desenler: Şah Abbasi bitkisel desenleri ve arabesk (Islimi) desenleri bir arada kullanılmıştır.

– Halının bitimindekiağırlığı: 22 ton. dur

– Muskat’a halının varışı: Aralık 2000

– Camiye döşenme tarihleri: 31.12.2000 – 22.04.2001

– Caminin törenle açılışı: 4 Mayıs 2001 Bu halının dizaynı, dokunması ve döşenmesi, birçok tekniğin ve uygulamanın icadını gerektiriyordu. Bütün bu akıl ve emek isteyen çabalar sonucunda dayanıklı ve görkemli bir sanat eseri ortaya çıkmıştır.        Zade halı yıkama 0312 384 0384